60. Yıl Anısına

Başkanın mesajı; Kıymeti sonsuz olan zamanı bizlere sunan saatçilerimizi temsil eden İstanbul Saatçiler Esnaf Odamızın 60. Kuruluş Yıl dönümünü kutluyorum. Bu vesileyle, saatçiliğe gönül veren tüm meslektaşlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Yönetim Kurulu Adına Başkan Sedat GÜNGÖRÜR

       İstanbul Saatçiler Esnaf Odası; 1957 yılında 507 sayılı yasaya göre ‘İstanbul Umum Saatçiler Derneği’ adı altında Mevlüt GÜÇ’ün başkanlığında kurulmuştur.

Bu dönemde saatçilik kursları düzenlenmiş ve Bağ-kur’un da yürürlüğe girmesiyle o zaman ki adıyla ‘İstanbul Umum Saatçiler Derneği’ Türkiye de saatçilik konusunda en büyük kuruluş haline geldi.

1980 den sonra saatçilik alanında eğitim ve bilgilendirmek için ‘Saatçinin Sesi’ dergisinin çıkartılması ve saatçilik kurultayları toplantıları ile saatçilik sektörünün altın çağı yaşaması sağlandı.Sonraki çalışmalarda Çıraklık Meslek Eğitimi Kanun kapsamında eğitim çalışmaları,ustalık,çıraklık belgeleri verildi.Türkiye de ilk olarak saatçilik eğitimi müfredat programına alınarak Fatih Çıraklık Eğitim Merkezinde eğitim verilmeye başlandı.Artık saatçilik usta-çırak ilişkisi yanında eğitim verilen meslekler konumuna getirilmiş oldu.Yine odanın çalışmaları sonucunda “Saat Satıcılığı” belge altına alınarak saat satıcılığı ustalık belgesi ile saat satışı yapılabildi.Belgesi olmayanların saat satmaları önlenmeye çalışıldı.Saatçiler Odası yayın konusunda çağın gereklerini yerine getirmek,sektörü bilgilendirmek amacıyla saatçinin sesi adı altında bilgilendirme dergileri ve son olarak “Saat Dünyası” dergisi ile bu dalda en üst seviyeye ulaşmıştır.

1992 yılında 507 sayılı kanunda yapılan değişiklikte meslek odası ismini almış. Bundan sonra ”İSTANBUL SAATÇİLER ESNAF ODASI”  adıyla faaliyetlerine devam etmektedir ve 2017 yılında 60.yılımızı doldurmuş bulunmaktayız.

2014 yılında seçilen Oda Başkanı Sedat GÜNGÖRÜR halen görevine devam etmektedir.

Başkanın mesajı;

Kıymeti sonsuz olan zamanı bizlere sunan saatçilerimizi temsil eden İstanbul Saatçiler Esnaf Odamızın 60. Kuruluş Yıl dönümünü kutluyorum.

Bu vesileyle, saatçiliğe gönül veren tüm meslektaşlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Yönetim Kurulu Adına

Başkan Sedat GÜNGÖRÜR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dil Değiştir»