“Ahi Baba” RECAİ USTA KİMDİR !…

1951 İstanbul Üsküdar Doğumlu,
Recai KIRICI Baba mesleği olan saatçiliğe beş yaşında, sökülmüş masa saatlerini bakır tas içinde benzinle yıkayarak başladım.
Rahmetli babamın bakır tasını hala dükkanda saklarım. Saat dişlilerini benzinle yıkarken -tabii bu araba benzini- bulaşan kokudan dolayı ellerimi anneme gösterirdim; olsun çocuğum öğren bak baban nasıl tarif ediyorsa öyle yap yıkarsın elinin kokusu geçer derdi. Benzinle saat yıkayarak başladığım mesleğimde, ilkokula giderken sökülen masa saatini toplamaya başladığım ilk an ben saatçi oldum diye ayağa fırladım.
Geçen seneler elim iyice beceri kazandı ilk okul bitti orta okula yazıldım babam dükkan açmaya karar verdi İstanbul Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi Karşısında 1962 senesinde Dükkanı açtık okulun ikinci senesinde babamın rahatsızlanması benim okulu bırakarak dükkanın başına geçmemle profesyonellik hayatım başladı ilk AS 1130 kalibre saatlere direk takarak başladım kendime güven gelmesiyle daha daha güzellerini iyilerini yaparak 1965..senesine kadar dükkanda hizmet verdim. Babamın iyileşerek dükkana dönmesiyle benim Kadıköy’de kilise meydanındaki Buren saat rahmetli İlhan ustanın yanına kalfa olarak gitmem askere gidene kadar da o dükkanda çalışmam askerliğimin Erzincan 59.top tugayına çıkmasıyla, kader gene beni orada tugay saatçisi olmamı istedi tugay saatçisi oldum askerliğin onaltıncı ayında hizmet birlikleri dağıldı bölüklere geçti ben Komutana çıkarak beni Van Erciş e göndermelerini rica ettim kırmadılar dört ay Van Erciş 59.topçu alayında askerliğimi tamamladım. Askerlik dönüşü bir müddet dükkanda kaldım daha sonra İETT de açılan imtihana saat bakım ustası olarak 1973..senesinde girdim burada açılan imtihana girerek hassas aletler uzmanı olarak çalıştım 1978..senesinde çalışma ortamının bozulmasıyla istifa ederek ayrıldım. Daha sonra Kadıköy deki Seiko bayine girdim burada iki üç sene çalıştım daha sonra bir iki yerde daha çalıştım evlilik hayatımın değişen bir noktası derken rahmeti babam ustam nükseden hastalığından dolayı dükkanın başına geçerek benim iki mesuliyetli hayatım başladı hem evi geçindirmem hem hasta olan babama bakmak mecburiyeti hasıl oldu çok şükür mesleğin temellerini gelişmelerini takip ederek iyi bir usta olmaya gayret edip kendimi ispat etmeye başladım o dönemlerde kalfa olarak meslek odasına kayıt yaptırmak mecburiydi daha sonra Saatçiler Odası bölge temsilcisi oldum yapılacak oda seçimlerinde o dönem Başkan olan Murat beyin rakibi olarak seçime girdik az oyla kaybettik Saatçiler Odası Bölge temsilcisi olarak görev yaptım.Murat BEĞ Başkanığında yönetim kurulunda görev yaptım .
Saatçiler Odası Başkanı Sedat GÜNGÖRÜR Başkanlığında iki dönemde yönetim kurulunda görev yaptım burda görevdeyken kendisinin ve arkadaşların onayı ile ilk olarak saatçiliğin AHİ BABASI seçildim.
O dönem ÇIRAKLIK okullarında Sınavlarda gözlemci ,
Ankara’da Saatçilik Meslek Standartları oluşumu için yapılan 4 gün toplantıda yer aldım Çıkan kitapta ismim yer alıyor ve
Yıllarca Tüketici Hakem Heyetinde bilirkişi olarak görev aldım.
Mesleki̇ Eğitim Komisyonda yer aldım.
Başkan Sedat Güngörür ile mesleki menfaatleri için kanunların değişmesi için ilgili kurumlara yazılar yazdık etkili olduk.
2000 yılında İsviçre Saat Müzesine ziyaretler bulundum.
Gelişmekte olan mesleğimizin teknolojik gelişmelerini takip ederek bilgi sahibi ve yılların vermiş olduğu tecrübeyle birleşince iyi bir usta olmanın onurunu yaşamış oldum. Mesleğimi devam ettirecek 3.Kuşak oğlum İsviçre’de saatçiliğin eğitimini alıp daha sonra 5 sene çalıştıktan sonra rolex ten ayrılıp dükkanın başına geçerek,gelişmiş olan saat test cihazları son sistem saat yıkama makinası el aletleri malzeme parça stoklarımız ayrıca rahmetli babamdan intikal eden o döneme ait mekanik saat parçaları daha sonraları piyasaya çıkan pilli saat yedek parça donanımıyla şimdiki yerimizde üçüncü kuşak olarak hizmet vermenin onurunu yaşıyoruz.
Görenin gelip geçmesi duyanın gelip kalmasıyla aynı bölge içinde geride bıraktığımız 58..ci senemin içindeyim mesleğimi seviyorum saat’ı onardığımda zaman nasıl geçtiğini anlamıyorsun hayatımın kaynağıdır. Evli ve 4 çocuk babasıdır.
Odamızın Üyesi AHİ BABASİ
SAATÇİLER ODASI – MART 2021

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dil Değiştir»